Jak się uczyć?

Jak się uczyć? – Opanuj nowe metody!

Zastanawiasz się jak się uczyć skutecznie i nie marnować czasu? Mnemotechniki to sposób na szybkie zapamiętywanie i skuteczniejsze opanowywanie nowych partii materiału. Techniki pamięciowe pomagają uaktywnić większe obszary mózgu podczas nauki.

Jak się uczyć?Zapamiętywanie polega na tworzeniu połączeń między neuronami. Mamy blisko 90 000 000 000 neuronów, a każdy z nich potrafi stworzyć z innymi 1000 do 10 000 połączeń. Techniki pamięciowe to sposób na tworzenie większej ilości połączeń między neuronami, co pozwala zapamiętywać więcej informacji, w krótszym czasie.

Osoby normalne podczas uczenia się wykorzystują wg naukowców 4-5% obszarów mózgu, które w trakcie nauki są szczególnie aktywne. Geniusze i osoby ponadprzeciętne według rachunków mogły używać nawet 8-9%, czyli dwa razy tyle co zwykli ludzie.

Techniki pamięciowe zwiększają zaangażowanie mózgu w naukę co daje szybsze zapamiętywanie

Dzięki technikom pamięciowych uczymy się używać zdecydowanie większej ilości obszarów mózgu niż przywykliśmy. Standardowo dążymy do tego, żeby wszystko uprościć. Ta strategia powoduje, że z wiekiem zaczynamy ignorować genialne strategie zapamiętywania, które istnieją w naszym mózgu od dzieciństwa. Tym sposobem zdecydowanie więcej dzieci korzysta z pamięci fotograficznej, podczas kiedy dorośli niemalże nie mają do niej dostępu.

Poznając techniki pamięciowe poznajemy to jak działa nasz mózg. Podczas treningu uczymy się korzystania z obydwu półkul mózgu, ale pobudzamy także obszary odpowiedzialne za myślenie wzrokowe, słuchowe i czuciowe.

To powoduje, że uczymy się korzystać z obszarów do których normalnie „nie zaglądamy” i nie wiedzielibyśmy jak z nich korzystać bez odpowiedniego treningu.

Dlaczego warto się uczyć według zasad funkcjonowania mózgu?

Kiedy jesteś świadomy tego jakie prawa rządzą zapamiętywaniem możesz delikatnie zmienić swoją strategię uczenia się. Czasem pozornie drobne zmiany w sposobie uczenia się mogą spowodować, że nawet nie używając żadnej mnemotechniki, będziesz zapamiętywał dużo więcej niż zwykle.

Pamięć jest rzeczą charakterystyczną dla danej osoby. Poznawanie mnemotechnik powoduje, ze dowiadujesz się jak działa Twoja własna pamięć i w jaki sposób zapamiętywać oraz jak sobie łatwiej przypominać. Dzięki temu podczas uczenia się mnemotechnik poznajesz swój indywidualny sposób uczenia się.

Mnemotechniki to krótko mówiąc techniki tworzenia nowych połączeń i sieci neuronowych w naszym mózgu.

Więcej już wkrótce…

Jeśli chcesz szybciej polecamy kurs efektywnej nauki.

Scroll to Top